.: Bu gün 27.1.2020 04:26:05   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 
ARAÇ KİRALARKEN DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

Araç Kiralarken Nelere Dikkat Etmeli?

Firmaların öncelikle operasyonel kiralama’nın işletme yapılarına uygun olup olmadığını anlamaları gerekir. Örneğin 50 araçlık bir potansiyeliniz varken öncelikle 10 araç kiralayarak başlayıp ihtiyacınızı aşama aşama karşılamak daha mantıklı bir yoldur.

Kullanacağınız alanlara göre farklı araçlar kiralayabilirsiniz. Pazarlama elemanınızın, yöneticilerinizin ya da sevkıyat bölümünün kullanacakları araçlar birbirinden farklı olacaktır. Forklift bile kiralamanız mümkündür.
İşinize en uygun aracın hangisi olduğunu araştırmaya kalkarsanız zaman kaybı oluşur. Kiralama şirketleri bu konuda da size danışmanlık hizmeti verebilir.

Araç kiralarken hangi iş için ne tür özelliklere sahip olan bir araca ihtiyacınız olduğunu net bir şekilde ifade etmelisiniz. Binek araç ile mal taşıyamayacağınız gibi, iç hacmi 2 metreküp olan bir arabayla 3 metreküp mal sevkıyatı yapmanın da imkânı yoktur.

Tercih ettiğiniz aracın benzinli mi yoksa dizel mi daha ekonomik olacağı konusunda ihtiyaçlarınız doğrultusunda karar vermeniz gerekir. Örneğin yılda ortalama 40.000 ve üzeri km. yol yapılıyorsa, dizel araç tercih edilmelidir. Ancak 15.000 km. yol yapıyorsanız benzinli araç kiralamanız daha rasyonel olacaktır.

Araç kiralama, kiralayan şirketle kiralama yapacak firma arasında oluşturulan bir sözleşme ile gerçekleşir. Sözleşmeler işin tanımı, süresi, itilaf konusu olabilecek durumlarda neler yapılması gerektiği ile kiralama şekli ve şartlarından oluşur.

Sözleşmeler en az 5 araç için en az 1 yıldan başlar. Daha ekonomik bir bütçeye sahip olduğu, sistemli olmaya yönlendirdiği ve bir ölçme değerlendirme sistemi oluşturdukları için 3-5 yıllık dönemi kapsayan sözleşmeler daha çok tercih ediliyor.

Kiralama dönemi sonunda araç müşterinin talepleri doğrultusunda değerlendirmeye alınır veya yeni model ile değiştirilir.

Sözleşme aşamasında fiyat ve alınacak hizmetin kapsamına dikkat etmek gerekir. Kiralama işinin bir ölçeği, bir tarifesi yoktur. Aynı araç için farklı şirketlerden farklı fiyatlar alabilirsiniz. Ancak aracı daha ucuza kiralayıp daha az hizmet almak, hasar ya da arıza durumunda oluşacak maliyetleri karşılamak ya da aracı belirli km. sınırlarında kullanmak gibi sorunları da beraberinde getirir.

Araç kiralamada kiralanan firmanın finansal yapısı da çok önemlidir. Operasyonel kiralama sistemi, tüm dünyada olduğu gibi bizde de bir kredi kuruluşu desteği ile gerçekleşiyor. Kiralama yapan şirketin yapısı güçlü değilse ve örneğin kredi kuruluşundan aldığı krediyi ödeyemiyorsa, kiraladığınız araçlar finans kurumu tarafından alınabilir.

 

Resimleri gormek icin Flash Player Yukleyin

Araç Modelleri


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design