.: Bu gün 24.9.2019 13:03:05   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 

 EĞİTİM - KÜLTÜR -FELSEFE HAKKINDA MAKALE ve YAZILAR

 

EKONOMİ

ANASAYFA

ANTROPOLOJİ

ARKEOLOJİ

COĞRAFYA

DİN BİLİMLERİ

EDEBİYAT

EKONOMİ
 » Bankalar 
 » Bill Gates
 » Bütçe Prosedürü
 » Devalüasyon
 » Devlet
 » Ekonomi Nedir?
 » Ekonomi Sözlüğü
 » Ekonomik Sistemler
 » Genel Anlamda Ekonomi
 » İhracat Nedir?
 » İstihdam
 » Kapitalist Ekonomi
 » Karma Ekonomi
 » Kaynak Sorunu
 » Mikro-Makro Ekonomiler
 » Millî Gelir
 » Para Arz ve Talebi
 » Para Politikası
 » Paranın Hikâyesi
 » Piyasa
 » Şirketler
 » Ücret Kavramı
 » Vergiler I
 » Vergiler II
 » Vergiler III
 » Verimlilik
 » Yabancı Sermaye
 » Yatırım 

FELSEFE

HUKUK

PSİKOLOJİ

SOSYOLOJİ

 
 

 

BILL GATES


28 Ekim 1955’te Amerika'nın batı sahilinde bulunan Seattle’da doğdu. Varlıklı bir ailenin içinde dünyaya gelmesine karşın ailesinin parasını asla kendi işi için kullanmadı. Bill, çocukluğunda olduğu gibi ergin bir insan olduğu dönemlerde de oldukça dağınıktı. Bu dağınıklığı etkisiz hale getirmek amacıyla annesinin kendisi için haftalık giyinme planı düzenlediği bile söylenmektedir. Yapacağı her şeyin, düzenli olarak planlanması gerekmekteydi. Bill Gates, iş saatlerini olduğu kadar serbest zamanını da israf etmekten nefret ederdi. Bill matematik ve fen derslerinde sınıf arkadaşlarını geride bırakırdı. Kendi sınırlarını zorlayacak bir okula gitmesi gerekiyordu. Ailesi onu, ayrıcalıklı öğrenciler için kurulmuş olan Lakeside Erkek Okulu’na gönderdi. 1968 de okul, bir çok öğrencinin ve on üç yaşındaki Bill Gates’in de hayatını değiştirecek bir karar aldı.

Bilgisayara ulaşım

Çoğu velilerden olmak üzere, para toplanarak okula teletype makinası aracılığıyla çalışan bir bilgisayar alındı. Boş zamanlarında, hatta boş olmadıkları zamanlarda bilgisayar odasına koşarak makinayı kullanırlardı. Bütün dikkatlerini tek amaca harcayan bu öğrenciler kısa süre sonra bilgisayarcılık konusunda öğretmenlerini geride bıraktılar.
Bill on dört yaşındayken çoktan bilgisayar programları yazmaya başlamıştı. Bill’in programlama alanında bu kadar iyi olmasının sebeplerinden biri, kullanılan yöntemlerin matematiksel ve mantıksal işlemler olmasından kaynaklanıyordu.

Basic

Altair bilgisayarını yapan şirketin adı MITS idi. MITS’in sahibi Ed Roberts’in, Altair için basit bir bilgisayar diline ihtiyacı vardı. En basit dil BASIC idi. Gates ve arkadaşı Allen, bilgisayara basit aritmetik işlemleri yaptırabilecek bir rutine ihtiyaç duyduklarını biliyorlardı. Daha önce kimse kişisel bilgisayar için BASIC programı yazmamıştı. Roberts, bütün bu iddiaları fazla inanmadan dinliyordu. Bilgisayarları bile olmadığı halde Gates ve Allen, Altair 8800 için BASIC’i geliştirmeye başladılar.

Microsoft doğdu

BASIC ile çalışan Altair, bilgisayar alanında baş döndürücü bir buluş oldu. Bu aynı zamanda, adı microcomputer software(mikrokompüter yazılım) kelimesinden türetilen Microsoft’un doğmasına sebep olan tek olaydı. 1975’te Gates ve Allen, sahip oldukları BASIC için Microsoft olarak ilk resmi anlaşmalarını yaptılar.

Terk

Ocak 1977’de, Bill Gates Harvard Üniversitesini terk etti.Telaş kapılan ailesi, oğullarının tam olarak ne yapmaya çalıştığını anlayabildiklerinden emin değildi. Nede olsa şimdiye kadar hiç kimse bilgisayardan zengin olmamıştı. Bill üniveristeyi Microsoft’un kendisine ihtiyacı olduğu için bıraktı.

IBM anlaşması

MS DOS’un lisansı, Microsoft’a kendi çalıştırma sisteminin olmayışından ötürü verilmişti. Anlaşma uyarınca, her IBM bilgisayarı satışı başına, Microsoft’a kullanma hakkı ödenecekti. IBM bütün kişisel bilgisayarlara MS DOS yüklemek zorunda kaldı.
Rakip bir firma,Bill Gates’in “açıkça ve dürüstçe kazandığını”düşünmekle beraber başka hiçbir şirkete iş bırakmadığını söylemekteydi.Onlara göre,Gates olayı FTC soruşturması gerekiyordu.Pek çok kişi, bir firmanın kuralları bozmadan veya çiğnemeden tek başına bu denli başarı kazanmasını şüpheyle karşılamaktaydı. Ancak aynı rakip, Gates’in başarısını açıklarken, “Ona karşı olmak ürkütücü bir durum.Bir yandan dünyaya bu kadar egemen olmamasını dilerken,diğer bir yandan da bunu hak ettiğini düşünüyorum,” açıklamasını getirmekteydi.

İŞ DÜNYASINA YÖN VERENLER

Microsoft, muhtemelen dünyada ki en tanınmış bilgisayar program şirketidir- ve Microsoft’un başkanı hem de ortak kurucusu olan Bill Gates de öyle kalmasını istiyor.Pek çok iş gibi, Microsoft da çok iyi bir fikrin çekirdeğinden oluştu.Ancak bu durumda, ortaya atılan fikir geleceğe yönelik hayallerden oluşuyordu.Yetmişli yılların ortalarında,bilgisayar ofislerde-hele insanların evinde-son derece ender olarak bulunmaktaydı.Bill Gates ve arkadaşı Paul Allen,anlaşılması ve kullanımı kolay bir progam oluşturarak bu durumu değiştirebileceklerine inandılar. Gates ve Allen,Microsoft’ta bilgisayarcılık alnında kişisel bilgisayarın,ön safhaya çıkmasına yardımcı oldular.Kuruluşundan,yani yirmi yıldan kısa bir süre sonra piyasanın %50’sini program ve %80’ini çalıştırma sistemleri temin ediyorlardı.Sahip olduğu yoğun çaba,azim ve inanılmaz ticaret anlayışıyla Gates,Microsoft’u kırktan fazla ülkede her gün daha da gelişen başarılı bir şirket konumuna getirdi. Bilgisayar dahisi Bill Gates’in 35 bin kişilik çalışanıyla yıllık 60 milyar dolar geliri olurken 65 milyonluk Türkiye’nin yıllık milli geliri 20 milyar dolardan biraz fazla.Türkiye’ye örnek olmasını istiyoruz. 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2019 Web Design