.: Bu gün 18.1.2020 04:48:29   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 

 SAĞLIKLA İLGİLİ MAKALE VE AÇIKLAMALAR (KİŞİSEL SAĞLIK)

 

ERKEN BOŞALMA

SAĞLIK KONULARI

 Arpacık Hastalığı
 Astım Hastalığı
 Bademcik İltihabı
 Bel Ağrısı(Bel Fıtığı)
 Boyun Ağrısı Tutulması
 Böbrek Taşları
 Cinsel Yolla Bulaşan Hst.
 Depresyon
 Doğum Kontrol Yöntemleri
 Egzama Hastalığı
 Erken Boşalma
 Hemoroid (Basur)
 İdrar Kaçırmak
 Kabızlık Hastalığı
 Kadınlarda Üreme Sorunu
 Kemik Erimesi Osteoporoz
 Kıl Dönmesi
 Kısırlık
 Kireçlenme
 Kürtaj
 Mantar Hastalıkları
 Meme-Göğüs Kanseri
 Menopoz Hastalığı
 Mide Ekşimesi Gastrit
 Migren  Baş Ağrısı
 Mutlu Cinsel İlişki
 Nezle (Saman Nezlesi)
 Omuz Ağrısı Serteşmesi
 Panik Atak
 Parkinson Hastalığı
 Prostat Kanseri
 Saç Dökülmesinin Nedenleri
 Sedef Hastalığı
 Sinüzit Hastalığı
 Sivilce - Siyah Noktalar
 Siyatik
 Yumurtalık Kanseri
 Zatürre


 

 

Erken Boşalma Ne Demektir?

Erkeklerde orgazma ulaşma anında meni sıvısının çok erken ve kontrolsüz bir şekilde boşalmasıdır. Bu durumun tarifi; erkeğin henüz boşalmak istemediği halde boşalmasıdır. Cinsel ilişki sırasında veya cinsel ilişkiye başlamadan önceki aşamada meydana gelebilir. Erken boşalma sorunu olan bir erkek bu sorundan dolayı ciddi psikolojik sıkıntılar yaşayabilir.
Birçok erkek hayatlarının bir döneminde kontrolsüz veya erken ejakülasyon problemi yaşamaktadırlar. Erken boşalma, erkeğin veya eşinin cinsel hayatında sorunlara neden olmaya başladığı noktada tıbbi bir problem olarak kabul edilir.

Erken boşalmaya neden olabilen çok sayıda etken vardır. Genellikle altta yatan neden psikolojiktir. Zihinsel ve duygusal sağlığı etkileyen stres, depresyon ve diğer faktörler bu durumu ortaya çıkarabilir. Nadiren fiziksel bir neden (prostat bezi inflamasyonu veya sinir sistemi fonksiyon bozukluğu gibi) de etken olabilir:

- Sempatik sinir sistemi hasarı (örneğin abdominal ameliyat sonrası)
- Pelvik kırıklar
- Prostat hipertrofisi ve prostatitis
- Üretrit
- Diabetes Mellitus (şeker hastalığı)
- Arteriosklerozis
- Kalp - damar hastalıkları
- Bölgesel genito-üriner hastalık
- Bölgesel duyu hasarı
- Polisitemi
- Polinörit

Tedaviye cevap kişiden kişiye değişir. Bazı erkekler çok çabuk bir şekilde tedaviden faydalanabilirler.

Erken boşalmanın temel belirtileri:

- Boşalma küçük cinsel uyarılarla ve neredeyse kontrolsüz bir şekilde meydana gelir.
- Cinsel tatminde azalma
- Suçluluk, utanç ve hayal kırıklığı hissi

Tanı

Tanı hastanın şikayetlerine dayanılarak konur. Psikolojik herhangi bir etken saptanamamışsa fiziksel muayene gerekli olabilir.

Önleme

Erken boşalma gelişimini engellemeye yönelik bilinen tıbbi bir yöntem yoktur. Bununla birlikte, aşağıdaki yöntemler önlem amacı ile kullanılabilir:

- Eşinize karşı daima sağlıklı ve uyumlu düşünceler besleyin. Eğer cinsel yaşamınız hakkında gerginlik, sıkıntı, suçluluk, düş kırıklığı gibi düşünceler gelişmiş ise psikoterapik yardım almaktan çekinmeyin.

- Herkesin cinsel sorunlar yaşayabileceğini unutmayın. Eğer erken boşalma sorununuz varsa kendinizi yetersiz veya suçlu hissetmekte aceleci olmayın. Eşinizle sorunlarınızı konuşun ve kesinlikle iletişim eksikliği gelişmesine izin vermeyin.

Tedavi

İlaç tedavisi

- dopamine antagonistleri
- antidepresanlar
- anksiyolitikler
- anestezik etkili losyon/krem

Mikrocerrahi

Psikolojik Tedavi

Erken boşalma tedavisinde kullanılan yöntemlerden birisi davranış terapisidir. En sık olarak sıkıştırma / sıkma tedavisi kullanılmaktadır. Cinsel ilişki sırasında veya öncesinde eğer erkek erken boşalma olacağını hissederse cinsel ilişkiye ara verir ve kendisi veya eşi penisi baş ve işaret parmakları ile kavrayrak sıkar; ve penisin uç kısmının hemen gerisine yaklaşık 20 sanise süresince hafif bir basınç uygular, daha sonra cinsel ilişkiye baştan başlanır. Bu yöntem gerektiği kadar sıklıkla uygulanabilir.

Davranış tedavisinin başarı oranı %60-90 arasındadır. Ancak, eşlerin birbiri ile uyumunun iyi olması gerekir ve tedavi edildikten sonra da erken boşalma tekrarlayabilir.

Yukarıdaki yöntemin dışında doktorunuz size antidepresan ilaçlar kullanmanızı önerebilir. Antidepresan ilaçların erken boşalmadaki başarıları son dönemlerde farkedilmiştir. Hekimler, antidepresan alan bazı erkek hastaların yan etki olarak boşalmanın gecikmesi şikayeti ile kendilerine müracaat ettiklerini fark etmişlerdir. Bundan dolayı, erken boşalma problemi olanlarda antidepresan ilaç kullanımı başlamıştır. Erken boşalma tedavisinde kullanılan antidepresan ilaçlar, seçici olarak serotonin gerialımını engelleyen ilaçlar (örneğin fluoxetine, paroxetine veya sertaline) ve trisiklik antidepresanlardır (clomipramine gibi).

Doktora görünmeden önce 1-2 kez erken boşalma yaşamanızın tıbbi bir tedavi gerektirmediğini unutmayın.

Bir çok erkek zaman zaman erken boşalma problemi yaşamakta ve sonradan kendileri bu sorunu çözmektedirler. Tedavi gerektiren durumlarda ise oldukça başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Tanım:

Boşalmanın (Ejakulasyon) penis vajinaya girdikten sonra cinsel tepkileri normal olan bir eşi tatmin edemeden olması veya kişinin isteğinden önce olmasına Erken Boşalma ( Premature Ejaculation) denir.
Genellikle dile getirilmesi güç olduğundan ve göreceli bir kavram olduğundan rastlanma sıklığı konusunda yeterli bilgi yoktur. Ancak 25 yaşın altındaki genç erkeklerin üçte birinde ve 40 yaşın üzerindekilerin % 10 unda görüldüğü sanılmaktadır. Aslında hemen her erkek hayatının bir bölümünde bu sorunla karşılaşabilir. En azından ilk cinsel deneyimleri esnasında oluşan gerginlik sebebiyle erken boşalma görülebilir ve zamanla ejakulasyonu kontrol etmeyi öğrenirler.

Sebepler:
Erken Boşalmanın birinci sebebi biyolojiktir. Erkekte normal fizyolojik boşalma ve orgazm penis vajene girdikten 2-3 dakika sonra olmaktadır. Oysa kadınlarda normal fizyolojik orgazm ve doruğa ulaşma penis vajene girdikten yaklaşık 12-14 dakika sonra olmaktadır. Ancak çoğu kadın sadece penisin vajene girmesi ile orgazma ulaşamaz diğer cinsel uyarılara da gereksinim duyarlar. Kadınların yaklaşık % 10 u ise cinsel uyarılara rağmen hiçbir şekilde orgazm olamamaktadır.

Diğer sebepler arasında ise günah işleme veya suçluluk duygusu, hastalık kapma, gebe bırakma, başkası tarafından mahrem yerlerinin keşfedilme korkusu ; aşırı isteğin verdiği gerginlik gibi psikolojik faktörler önemli rol oynamaktadır.

Bazen prostat iltihapları veya sinirsel yolları etkileyen hastalıklarda rol oynamaktadır.

Tedavi:

Sebebin açığa çıkarılması, endişelerin giderilmesi , sık cinsel ilişkide bulunarak cinsel gerilimin azaltılması bazen işe yarayabilir.

Erken boşalma eşlerin biri veya her ikisi içinde cinsel sorun halini alırsa tedavisi gerekir.

Sıkıştırma Tekniği: Masters ve Johnson tarafından geliştirilen bu metodda kadın erkeğin penisini boşalma yaklaşana kadar uyarır. Boşalma oluşacağı anda kadın erkeğin penisini erksiyonun bir kısmı kayboluncaya dek sıkar. Bu teknikde amaçlanan orgazm öncesi hissedilenleri ve geciktirmeyi erkeğe öğretmektir. Elle uyararak hareketsiz bir ilişki ile başlayan bu teknik daha sonra kaydırıcı bir krem kullanarak,kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak , kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak sürdürülür. Master ve Jhonsons bu tekniği öğrenerek uygulayanların %98 inde erken boşalma sorununun ortadan kalktığını bildirmiştir.

Dur-Başla Tekniği: Bu teknikte kadın erkeğin penisini 3 kez ardı ardına boşalma olasıya kadar uyarır, ancak boşalma olmadan önce uyarıyı keser. Dördüncü denemede ise boşalmaya izin verilir. Haftada 3 kez erkek boşalmasını kontrol edesiye değin tekrar edilir. Boşalmanın kontrol edildiğinden emin olunduğunda bu işlem kayganlaştırıcı bir kremle denenir. Daha sonraki aşamalarda kadının üstte olduğu pozisyonda hareketsiz olarak , kadının üstte olduğu pozisyonda hareketli olarak ve son olarak yanyana pozisyonda dur-başla tekniği uygulanır. Bu teknikle erkek uyarılma sona erdirilmediği takdirde boşalacağı zamanı öğrenir. Bu tekniği uygulayanların % 90-95 inde boşalmanın 10-15 dakikalara uzayabildiği bildirilmiştir.

Psikoterapi ve depresyon tedavisi: Bazı vakalarda erken boşalma derinlerdeki bir ruhsal çatışmadan veya depresyondan kaynaklanıyor olabilir. Bunların açığa çıkarılması, psikoterapi uygulanması veya depresyonun tedavisi erken boşalmayı da engelleyebilmektedir.


Erken boşalma, erkek cinsel işlev bozuklukları içinde en sık görülenidir. Erkeğin cinsel birleşme olmadan veya birleşmeden sonra kısa bir zamanda boşalmasıdır. Genellikle birleşmeden sonraki dört dakika içinde oluşan boşalmalar, erken boşalma kabul edilir. Ancak burada önemli olan, erkeğin ne kadar sürede boşaldığından çok, boşalmanın istediği zamanda olup olmadığıdır.

İnsanların cinsel yanıtları düzenli ve mantıklı fizyolojik olaylardan oluşur. Erkeklerin penis sertleşmesi ve boşalma yanıtları birer reflekstir. Erkek cinsel istek duyduğunda, cinsel açıdan uyarıldığında, refleks olarak penis kanla dolar ve sertleşir. Merkezi omurgada bulunan bu sertleşme refleksi, aynen kalbimizin atması ya da göz kırpmamız gibi denetlenemez bir reflekstir.

Boşalma refleksinin de omurgada bir merkezi vardır, ama aynı zamanda beyin kabuğunda bir üst merkezi daha vardır. Bu nedenle kolumuzu kaldırmamız gibi denetleyebildiğimiz bir reflekstir. Erkek cinsel istek duyar, cinsel açıdan uyarılır, uyarılma yükseldiğinde istemsiz bir refleks olarak boşalma ortaya çıkar. Ancak kişi bu refleksi denetlemeyi öğrenebilir. Bunu çocukların tuvalet eğitimine benzeterek açıklayabiliriz. Yeni doğan bebekler, mesanelerinin ne zaman dolduğunu fark edemedikleri için altlarını ıslatırlar. Sinir sistemleri gelişip, mesanelerinin dolu olduğunu fark edebildiklerinde ise, idrarlarını tuvalete kadar ertelemeyi öğrenirler. Erken boşalan kişiler de, boşalmadan hemen önce penislerinden gelen duyumları zamanında fark edemezler ve cinsel uyarılma belli bir düzeye çıktığında refleks olarak boşalırlar. Bu durum genç, cinsel etkinlik deneyimi az, düzenli bir cinsel yaşamı olmayan erkeklerde normal kabul edilebilir.

Masturbasyon, genellikle kısa zamanda boşalma sağlama amacına yöneliktir. Tek cinsel etkinliği masturbasyon olan bir erkekte erken boşalmadan söz edemeyiz. Bir çok erkek, cinsel yaşamlarının başlangıcında kurdukları cinsel ilişkilerde, özellikle para karşılığı kurulan ilişkilerde kısıtlı sürede, çabuk boşalmaya özendirilir. Çok az genç erkeğin,düzenli bir cinsel yaşamı, boşalma denetiminin öğrenilmesi için uygun bir ortamı olabilir. Bu uygunsuz koşullar, erkeğin erken boşalmayı öğrenmesine yol açabilir. Genellikle erkeğin yaşı ilerleyip, cinsel deneyimi arttıkça, boşalma denetimi kendiliğinden kazanılır. Düzenli bir cinsel yaşamı olduğu halde, boşalmasını denetleyemeyen, ya da çok kısa sürede boşalan erkeklere, birkaç aylık bir cinsel terapi süreci ile bu denetimin öğretilmesi mümkündür.

Erken boşalma terimi, aslında söz konusu olan cinsel işlev bozukluğunu doğru tanımlamaktan uzaktır. Yukarıda anlattığımız sorunu istemsiz ya da denetimsiz boşalma olarak adlandırmak daha doğru olurdu. Ancak bu alanda kullanılan terim henüz erken boşalmadır. Belki biraz da bu adlandırma hatasıyla bağlantılı olarak, erken boşalma tedavisi için önerilen yöntemlerin çoğu etkisiz kalır. Sıklıkla depresyon tedavisinde kullanılan çeşitli ilaçlar önerilir, bu ilaçların çoğu cinsel uyarılmayı geciktirici yan etkileri nedeniyle, boşalma süresini de uzatırlar. Ancak bu boşalma refleksi üzerinde denetim kazandırmaz ve ilaç kesildiğinde boşalma süresi yeniden kısalır. Alkol ve ilaç kullanımının, prezervatif, anestol pomat, geciktirici sprey gibi bölgesel uygulamaların mekanizması aynıdır. Hepsi cinsel uyarılmayı azaltır, dolayısıyla boşalmanın daha geç, ama gene istemsiz bir refleks halinde ortaya çıkmasına yol açar. Hepsinin etkinliği, kullanım süresi ile sınırlıdır. Genellikle, bölgesel ağrı kesme, hafif uyuşturma amacı ile kullanılan pomatlar ve içlerinde ona benzer maddeler bulunan geciktirici spreyler, penise uygulandığında penisin derisinin duyarlılığını azaltırlar. Böylece cinsel uyarılma azalır ve boşalma süresi de uzamış görünür.

Bunları kullanmanın kişiye herhangi bir zararı dokunmaz. Ancak hiç biri erken boşalma sorununu kalıcı olarak ortadan kaldırmaz ve hiçbiri, özellikle ilaçlar, sonsuzca kullanılamaz. Bazı erkekler, boşalmalarını geciktirmek için, cinsel etkinlik sırasında başka konular düşünür ya da kendi canlarını yakarlar, ilgiyi cinsellikten uzaklaştırmaya yönelik bu yollar başarılı olursa, aynı zamanda cinsellikten alınan hazzı da azaltacaktır. Bazıları da cinsel organlarının değişik bölgelerini sıkarak boşalmayı engellemeye çalışır. Bu yol, sıkma dediğimiz bir cinsel terapi tekniği ile benzerlik taşısa da, etkin olabilmesi için, gelişigüzel değil, bir mantık ve düzen içinde, zamanında ve uygun şekilde uygulanması gereklidir. Erken boşalma tedavisinde, önemli olan boşalma süresini geçici olarak uzatmak değil, kişiye kalıcı olarak boşalma refleksi üzerinde istemli denetim sağlamayı öğretmektir. Birkaç aylık cinsel tedavi ile erken boşalan erkeklerin büyük çoğunluğu, boşalma denetimini kazanabilir.

 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design