.: Bu gün 27.1.2020 04:28:04   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 

 SAĞLIKLA İLGİLİ MAKALE VE AÇIKLAMALAR (KİŞİSEL SAĞLIK)

 

MENEPOZ

SAĞLIK KONULARI

 Arpacık Hastalığı
 Astım Hastalığı
 Bademcik İltihabı
 Bel Ağrısı(Bel Fıtığı)
 Boyun Ağrısı Tutulması
 Böbrek Taşları
 Cinsel Yolla Bulaşan Hst.
 Depresyon
 Doğum Kontrol Yöntemleri
 Egzama Hastalığı
 Erken Boşalma
 Hemoroid (Basur)
 İdrar Kaçırmak
 Kabızlık Hastalığı
 Kadınlarda Üreme Sorunu
 Kemik Erimesi Osteoporoz
 Kıl Dönmesi
 Kısırlık
 Kireçlenme
 Kürtaj
 Mantar Hastalıkları
 Meme-Göğüs Kanseri
 Menopoz Hastalığı
 Mide Ekşimesi Gastrit
 Migren  Baş Ağrısı
 Mutlu Cinsel İlişki
 Nezle (Saman Nezlesi)
 Omuz Ağrısı Serteşmesi
 Panik Atak
 Parkinson Hastalığı
 Prostat Kanseri
 Saç Dökülmesinin Nedenleri
 Sedef Hastalığı
 Sinüzit Hastalığı
 Sivilce - Siyah Noktalar
 Siyatik
 Yumurtalık Kanseri
 Zatürre


 

 

MENOPOZ NEDİR?

Menopoz kadın yaşamında doğurganlığın sona erişini temsil etmektedir. Aynı zamanda adetlerin kesilmesi anlamına gelmektedir.

MENOPOZ YAŞI KAÇTIR?

Kadınlar 45-50 yaşlarında menopoz dönemine girerken, bu süreç toplumlar arasında değişkenlik göstermektedir. Türkiye'de kadınlar ortalama 47 yaşında menopoza girmektedir. Bu rakamın 35 yaşından önce olması erken, 55 yaş sonrası ise geç olarak nitelendirilmektedir.

MENOPOZU ETKİLEYEN FAKTÖRLER NELERDİR?
Menopoz yaşında asıl belirleyici etken kişinin genetik yapısı olmakla beraber, sigara kullanımı da önemli rol oynamaktadır. Öte yandan, her kadın menopozu tıpatıp aynı yaşamamakta; son adet kanamasının önceki 3-5 yıllık geçiş dönemi adet kanamalarının süresi ve miktarı azalmakta ya da tam tersi adetlerin düzensizleşip miktarının ve sıklığının artması söz konusu olmaktadır.

MENOPOZUN BELİRTİLERİ NELERDİR?
Menopoz sonrasında kadınların pek çoğunda ateş basması, terleme, çarpıntı, bulantı, baş ağrısı, başdönmesi gibi şikayetler görülmektedir. Kanda östrojen hormonunun azalmasına bağlı olarak ortaya çıkmakta ve buna bağlı olarak da huzursuzluk, anksiyete, depresyon, uykusuzluk, iştah azalması, mental kapasite, hafıza ve konsantrasyon kaybı, değişken ruh hali, cinsel isteksizlik gibi psikolojik şikayetlere de erken dönemde rastlanmaktadır. Menopozun kadın vücudunda yarattığı diğer olumsuz sonuçlar ise kemik erimesi ve kalp damar hastalıkları riskindeki artıştır.

MENOPOZ TEDAVİSİ NASIL YAPILIR?
Menopoz tanı konulduğu anda tedavi edilmesi gereken bir sağlık sorunudur. Menopoz tedavisinin temel mantığı eksik olan hormon yani östrojeni yerine koymaktır. Buna göre tedavinin en klasik yöntemi östrojen hormonunu hap ya da flaster şeklinde ilaçlar ile dışarıdan vermektir. HRT adı verilen bu yaklaşım en yaygın tedavi şekli olmakla beraber, açıklanamayan vajinal kanaması, bilinen meme ya da rahim kanseri, aktif ya da kronik karaciğer hastalığı gibi sistematik hastalıklarda HRT uygulanmamaktadır.

Çeşitli nedenler ile HRT alamayan ya da almak istemeyen hastalar için alternatif tedavi şekilleri araştırılmaktadır. Örneğin kemik ve kalsiyum metabolizması üzerine etki eden bifosfonat grubu ilaçların menopoz öncesi ve sonrası dönemde ortaya çıkan kemik erimesi üzerinde olumlu

etkileri vardır. Yine aynı şekilde D vitamini ile birarada alınan kalsiyum preparatları da kemik erimesini belirli oranda engelleyebilmektedir.

Menopoz sonrası kullanılan östrojenin kalp hastalığı görülme riskini azalltığına dair yeterli kanıt bulunamamıştır. Bilimsel çevrelerin son birkaç yıldır dikkati doğal ve bitkisel östrojenler ile selektif östrojen reseptör modülatörü adı verilen bir ilaç üzerine yoğunlaşmaktadır. Fitoöstrojen denilen doğal ve bitkisel maddenin vazomotor semptomları azalttığı, kan lipid düzeylerinde olumlu etkileri bulunmaktadır. Selektif östrojen reseptör modülatörü adı verilen grup ise kanda östrojenin bağlandığı hücre kısımlarına bağlanarak östrojen benzeri etki yaratmaktadır. Yakın geçmişe kadar kadınlar için kader olarak kabul edilen menopoz bilim alanında yaşanan gelişmeler sayesinde tedavi edilebilen bir yaşam dönemi halini almıştır.

 

 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design