.: Bu gün 27.1.2020 04:27:22   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 
 

Astroloji Fallar Cinler Büyüler Cadılar Nazar Seyirme Hipnoz Vodoo
 
 
Bilinen tüm bilimlerden önce var olan Astroloji´nin konusu insandir. Gök cisimlerinin, dünyada yasayan canli ve cansiz varliklar üzerindeki etkilerini arastirir.
Astroloji; burçlar, gezegenler, isiklar (Günes ve Ay) ve evler arasindaki iliskilerin temeli üzerine kurulmustur. Insan yasamindaki olaylar, gökcisimlerinin degisen hareketleri ile dogum anindaki pozisyonlarinin karsilastirilmasina göre sekillenir.
Herbirimiz belli yetenek ve özelliklerimizle dogariz ve diger kisilere benzemeyiz. Kimi müzisyen olurken, kimi ticarette basarilidir. Bir baskasi kariyer yapmayi tercih ederken, digeri ise erken yasta evlenip çocuk sahibi olmayi tercih eder.
Bir dogum haritasinda burçlar, karakterleri temsil eder. Burçlar, ekliptik adi verilen ve dünyanin çevresini dolastigi varsayilan bir halkanin bölümleridir. Hayata bakis açimizi, özümüzü simgeler.
Evler, olayin meydana geldigi sahnedir. Hayat akisimizda ilgimizin hangi konulara yöneldigini bildirir. Gezegenler ise, olaylari harekete geçiren güçtür. Psikolojik yaklasimlarimizi, isteklerimizi, motivasyonlarimizi gösterir. Astrolojiyi, gezegenler arasindaki açilar ve bunlarin insanlar üzerinde etkilerini inceleyen ve yasamimizi yönlendiren bir rehber harita olarak kullanabiliriz. Ancak önemli bir noktayi açiklamakta yarar var. Astroloji, kesinlikle bir kehanet sanati degildir. Kisinin sahip oldugu potansiyel hakkinda bilgi verir. Ayrica potansiyelinizi hangi dönemlerde nasil kullanacaginiz hakkinda da yardimci olur.

Su anda nasil iletisim, sosyal yapilar ve uluslararasi iliskilerde dünya çapinda bir devrim yasiyorsak, insana ve evrene bakis açimiz da bir devrimin ortasinda bulunuyor. Bir bütün olarak bilim ve bagimsiz bir disiplin olarak psikoloji bu degisimlere yaratici ve açik fikirli bir sekilde yanit vermek zorunda. Insanlar modern ikilemimize yanit vermesi için "bilime" ve sözde "uzmanlara" yönelmisler; ama cevabi bildigi varsayilan psikologlar, psikiyatrisiler ve diger uzmanlarin sunabilecekleri fazla bir seyleri yok.

Bugün Bati kültüründe, insanin giderek kendisine ve kültürüne yabancilastigini görüyoruz. Insani köklerin temelleriyle temas yitirilmis durumda. Günümüzde gelenekler ve kültürel degerlerimiz parçalaniyor ve bu günün insani her ikisi de zaman ve mekani asan, ruhsal yasamin çekirdegi ve insan geleneginin özü ile iliskilerini yeniden olusturmak ihtiyacinda.
Ufukta görünen bu yeni dünyanin dogasi ne?Religions of Man ( Insanin dilleri ) adli kitabin yazari Huston Smith (1971) söyle diyor:
Üç tane büyük medeniyet var: Bati, Dogu Asya (Çin) ve Güney Asya (Hindistan). Tarih içinde, kendi dönemlerinde, her biri su üç problem alanindan birisinde uzmanlasti: Bati doga, Çin sosyal iliskiler ve Hindistan psikolojik iliskiler. Eger bu hipotez dogruysa, her medeniyetin kendisinin ihmal ettigi sorunlar hakkinda diger iki medeniyetten ögrenmesi gereken seyler var.

Çin'den aileye saygiyi, yasliliga karsi taviri ve imparatorlugun karsiti olarak kisisel dünyaya yaklasimini alabiliriz. Hindistan'dan, Gorbon Allport'un gözlemledigi gibi, insanin dört hedefini alabiliriz; keyif, dünyevi basari, görev ve özgürlesme. Bati bunlarin ilk ikisiyle yogun bir sekilde ugrasmistir, görevle çok az ilgilenmis ve özgürlesmeye dikkat bile etmemistir.

Bati ayrica dogayla'da çok ilgilenmistir,ve Batinin dogaya yaklasim tarzi egemen olmak seklindeydi. Yeni dünya medeniyetine geçmis medeniyetlerin vurguladiklari üç alanin -doga, toplumsal insan ve benlik- bir çesit sentezinden olusan yeni bir yasam biçimini basarabilecek bir sekilde giriyoruz.

Hans Stossel (1959) insanin modern gereksinimi söyle açikliyor: Günümüzde daha derin, ruhsal ve kozmik bir anlayisa ulasmak zorunludur. Çagimizin yegane ihtiyaci budur ve bu yüzyilin ihtiyaci Tanri tarafindan bildirilen gerçegin açiga çikmasi olmalidir. Bu dönem insaninin evrenle bir olmak konusunda daha engin bir bilgiye sahip olarak durma zamanidir.
Bilim güçlü bir araçtir, tipki astroloji gibi. Bu metotlardan kazandigimiz bilgiyi iki türlü kullanabiliriz; beceriyle idare etme veya degerlendirme.

Astroloji de manipülasyon amaciyla kullanilmis ve hala kullaniliyor olmasina ragmen, daha iyi bir psikoloji bilgisiyle birlikte bir sentezinin yapilmasi durumunda bize kendimizi, evreni ve diger insanlari daha anlamli bir sekilde degerlendirme konusunda çok güçlü bir araç sunabilir.

Bazi bilim adamlari bilimin ilerlemesi için yeni ve yaratici yöntemlerin benimsenmesi gerektigini siddetle ifade etmelerine ragmen, "bilimle" özdeslesmelerinin ve "bilime" yaklasimlarinin dogasi geregi, bu tür yöntemlerin gelisimini engellemektedirler. Farkli bir degisle,gerçekten yaratici bir süreci anlayamamaktadirlar. Çogu kendi kisiliklerindeki bölünmenin profesyonel açidan objektifken kisisel açidan sübjektif olmalarinin kendi içlerinde yaraticiligin olusmasini engellediginin farkinda bile degildir. Çünkü yaraticilik bireyin bütünlügünün veya bu bütünlüge ulasma çabasinin bir sonucudur.

Rudin'in (1968) Psikoterapi ve Din isimli kitabinda yazdigi gibi; "Bir insanin kendi yasamini tahrip etmeden ve fiziksel açidan hastaliga, entelektüel açidan vefasiz, basmakalip bir üretkenlige mahkum olmadan kendi ruhundan kaçabilmesi mümkün degildir."

Yaratici çikislari yapmayi basarabilenler, isimleri sonraki nesillere ulasabilenler yenilige gerçekten açik olabilen insanlardir.

C. G. Jung astrolojiyi sadece psikolojik bir araç olarak kullanmakla kalmamis, ayrica yillarini simyasal sembolizmin psikolojik boyutlarini incelemekle geçirmistir. Sigmund Frued (1970 ) meslek hayatinin sonlarina dogru yazdigi bir mektupta "Eger hayatimi yeni bastan yasayabilseydim, kendimi psikanaliz yerine ruhsal arastirmalara adardim." demistir. Astronom ve fizikçi Kepler (1967 ) astrolojinin etkinligine inanmamak yolunda güçlü isteklere sahip oldugunu, ancak "yildizlarin gruplasmalari ve etkilesimleri ile asagidaki olaylarin arasindaki sasmaz uyumun" gönülsüz inancini zorladigini söylemistir. Diger iki ünlü astrolog-bilim adamlari Francis Bacon, Benjamin Frank lin, Lord Napier ve Isaac Newton'dur. Cambridge'de ne okumak istedigi soruldugunda "Matematik, böylece astrolojiyi sinayabilirim" diyen Newton'dur.

THE SPACE AGE SCIENCE (Astroloji) Uzay Çagi Bilimi kitabinin yazari Joseph Goodavage ( 1967 ) maddeci bilimin etkisini yitirmesini çok iyi anliyor.

Maddecilikte bir doyum noktasina ulasmis gibi görünüyoruz. Hayal kirikliklari, öfke, savas ve sinif çatismalarindan baska bir sey getirmedi. Hedefi insanlik için bos, anlamsiz ve çikmaz bir sokak. Yüce bir birlige ve dogadaki her seyin birbirine bagli olduguna isaret eden yeni bir delilin varligini kabul etmek zorundayiz.

Aslinda, ne kadar çok sayida modern bilim adaminin ve felsefecinin kozmosunun zihinsel ve ruhsal boyutlarindan söz ettiklerini görmek çok dikkat çekicidir. The Mysterious Un iverse isimli kitabinda Jeans (1932 ) söyle yazar.
Bugün bilimim fiziksel boyutu giderek bir ittifaka dogru yaklasiyor, bilginin akintisinin bizi mekanik olmayan bir gerçeklige dogru götürdügü; evrenin büyük bir makineden ziyade büyük bir düsünceye benzemeye basladigi konusunda fikir birligi içindeyiz. Artik zihin madde dünyasina kazayla girmis bir davetsiz misafir gibi görünmüyor; artik onun madde dünyasinin yaraticisi ve yöneticisi oldugundan süphelenmeye basliyoruz...... Zihin ve maddenin eski düalizmi...... kayboluyor gibi; madde eskisine oranla daha az somut, asilsiz veya temelsiz oldugu veya zihin isleyen maddenin bir fonksiyonuna dönüstügü için degil, somut madde kendisini zihnin yaratigi bir seye dönüstürdügü için. Evrenin kendi kisisel zihnimizle benzerlik sunan bir tasarimci veya kontrolcü gücün izlerini gösterdigini kesfediyoruz. Bunu duygusal, ahlaki veya estetik bir seyle degil, daha iyi bir dünya için, Matematiksel diye isimlendirdigimiz bir yolla düsünme egilimiyle yapiyoruz....


Bugün çok sayida insan astrolojiye yöneliyor, çünkü o, evrenin tasarimci gücünü matematiksel bir çerçevede açiga çikartiyor.

 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design