.: Bu gün 18.1.2020 04:47:20   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 
 
 

DİKİLİ

 

       Anasayfa

 
Abant
Ağva
Alanya
Altınoluk
Antalya
Assos
Avşa Adası
Ayvalık
Bergama
Bodrum
Bördübet
Dikili
Erdek
Fethiye
Kapadokya
Kazdağları
Kıyıköy
Marmaris
Maşukiye
Safranbolu
Sülüklügöl
Uludağ
Yalancı Boğaz
 

Dikili Hakkında

Egenin batıya açılan bir başka kapısı Dikili, Turizmi, Termal Kaplıcaları, Halıcılık ve Tarımıyla kendinden söz ettiriyor.
Sanat ve Kültür şenlikleri, şifalı kaplıcaları, tarih hazinesi Bergama'ya yakınlığı, Yağcıbedir dokuma halıları, Sıcak su kaynakları etkisindeki daha ılık ve temiz denizi, imbat rüzgârları altında yazlıkçıların cenneti.
İzmir'in kuzeyinde Marda Çayından Bakırçaya uzanan 45 km boyunca kum plajlarla kaplı kıyı şeridi, çevresini saran Çandarlı Kalesi, Bademli Köyünün tarihi ve doğal güzelliği, Merdivenli ve Denizköy de ki krater gölleri, tarihi mağara ve ormanları ile Ege'nin incilerinden biri Dikili.
Şiirsel güzellikler sunan parlak güneşin denize batımında grup seyrinin şölene dönüştüğü sahilleri, en fazla oksijen, en az nem oranına sahip havası, büyük kentlere yakınlığı ve ulaşım kolaylığı nedeniyle başta emekliler, yazlıkçılar olmak üzere turistlerin büyük ilgisini çekiyor. Dinlenme ve kaplıca turizmi ile olduğu kadar kültür turizmi ile de hizmet veren ilçe, Dikili limanı ile Dünya'ya açılan önemli bir kapı durumunda.
Dikili sahilinde boydan boya uzanan kum plajlar Egeye açılan temiz deniz özlemi içinde olanları ağırlıyor. Sörf yapanlar, deniz dibine meraklı dalgıçlar berrak denizin tadını çıkarıyorlar. Plajda büfeler, kafe, çay bahçeleri, çeşitli beach club lar da tatilcilere hizmet veriyorlar. Deniz manzaralı odalara sahip, önü plaj olan konaklama tesisleri denize yakınlığı ile tercih ediliyor. Bilhassa yaz aylarında kıyı bandını çevreleyen asfalt yol, kentleri aratmayacak trafik akışına sahne oluyor.
Tatil mevsimini erken karşılayan emekli yazlıkçılar bahçelerinde ise özenle yetiştirdikleri imrendirici çiçekler, renk ahenk katmerli güllerden oluşan çardaklarıyla birbirlerine nispet yapıyorlar. Bahçelerine kurdukları sofralarda kendi yetiştirdikleri bahçe domatesleri, biberleri ile keyifli kahvaltılarla güne başlıyorlar. Akşam saatlerinde güneşin etkisinin azalmasıyla iskele çevresine yürüyüşe çıkanlar, imbat rüzgârlarının esintisinde gün batımını seyrediyor, ertesi güne ağlarını hazırlayan balıkçıların arasından geçerek liman çevresinde restoranların dışarı taşan masalarına kurulup çevreye yayılan anason kokusu eşliğinde Ege balıklarının tadına bakıyorlar.
Dikili'nin tüm panoraması ile Midilli Adası sahilleri ise Barışkent yamaçlarından seyrediliyor.

Tarihi
İlk arkeolojik bulgulara göre geçmişi M.Ö. 5000-4000 yıllarına ada uzanan Dikili'nin ilk yerleşim yerleri olan Ağıltepe ve Kaletepe'de yapılan kazı çalışmalarında Akalar'ın yaşadığı ve bölgeye Ateneus denildiği saptanmış. Eolilerin Dikili toprakları üzerinde Aterneus, Pyatari, Astria, Teutronia, kentleri izlerine rastlanmış. İlk çağlarda Lidyalılar, İranlılar, Frikya ve Mysialılar, Romalı ve Bergamalılar Ortaçağda Bizans, Cenova, Selçuklu ve Osmanlılar Dikili'ye hâkim olmuşlar. Önceleri "Dikmelik" sonra Dikili olan yöre 20 Mayıs 1919 da Yunanlılar tarafından işgal edilse de 14 Eylül 1922 de Türk ordusunun gelişiyle bölge yabancılardan arındırılmış. Deniz yoluyla İzmir'e 66 mil, İstanbul'a 230 mil uzaklıkta bulunan Dikili, eski çağlardan bu yana koruduğu liman işleviyle önem kazanmış. Günümüzde ise deniz yoluyla Bergama antik kentini görmeye gelen turist gemi yolcularını ağırlayan liman, yakında bulunan Soma kömür kaynakları ve bölgenin diğer sanayi ürünleri, ihracatında da bir çeşit gümrük kapısı.

Şifalı su ve kaplıcalar
Nebiler ve Bademli köyünde bulunan kaplıcalar yüksek nitelikli şifalı sularıyla tanınıyor. Romatizma, kireçlenme, güneş yanıkları, mide, böbrek gibi rahatsızlıklara iyi gelen sular ve çamur banyosu kalp, damar sertliği, tansiyon problemi olanlarca da kullanılıyor. Dikili'ye 7 km uzaklıkta bulunan kaynarca'da ki 90 derece sıcaklığı sahip makbul sayılan sular bulunuyor. Botanik bahçesi, seralar gezilecekler yerler arasında yer alırken, her yıl düzenlenen sanat ve kültür festivalleri, şenliklerinde hareketli günler yaşayan Dikili'de şiir günleri, sergiler, çeşitli etkinlikler büyük ilgi görüyor.

Çevrede ne var ne yok
Çevre gezilerine meraklı olanlar için Dikili yakınlarında bulunan Bergama antik kenti Akslepion, Akropol alanlarının yanı sıra Bergama evleri görülmeye değer güzellikler sergiliyor.
Dikili'den 26 km lik yol ile ulaşılabilen antik kent girişine bir km kala sola ayrılan yoldan iki km giderek Akslepion'a varılıyor. Tıp tanrısı Akslepios'un mezhebini 700 yıl sürdüren Akslepios'un bir kilometre kare alanı içinde çeşitli kurumlar meydana getirilmiş. Telkin, rüya, güneş, su banyoları, şifalı otlardan yapılmış ilaçlar, tiyatro ve eğlenceler, başlıca tedavi araçları olmuş. Kütüphane hasta ve ziyaretçilere her zaman açık bulundurulmuş.
4500 kişilik tiyatro, Akslepion Tapınağı, yıkanmak ve çamur sürünmek yoluyla tedavi yapılan çeşme ve havuzlar, Aslepion'un ilgi çeken kalıntıları. Bergama Arkeoloji Müzesi, Etnografya Müzesi, Bazilika, Ulucami, Selçuk minaresi, Tümülüslerin yanı sıra 4 km lik rampa yol ile Akropol'e çıkanlar Zeus Sunağının temel yerini, yukarı agora, şehir kapısı, surları, kütüphane, yiyecek ve savaş gereçleri deposu, 65 km uzakta "Aç öldüren suyu"nu Akropole getiren su kemerlerini görebilirler. Tryanus, Athena, Carocalla, Hera, Demether Tapınağı, 82 sıralı, 15 bin kişilik dünyanın en dik tiyatrosu, gençler Gimnazyomu, aşağı agora, Akropolün en çok ilgi çeken kalıntıları olarak izleniyor. Bergama yerleşim alanı içinde daracık dönemeçli sokaklara dizili estetik mimariye sahip renk renk boyalı Bergama Evleri kapıları, pencereleri ve kapı tokmakları seyir zevki veriyor. Resim yapmak, fotoğraf çekmek gibi görsel sanat tutkunlarına ilginç kompozisyonlar oluşturuyor. Konuya ilgi duyanlar Soma, Kınık, Kırkağaç yolu üzerinde benzer sokak ve evler bulabilirler.
Dikili sahili boyunca İzmir yönünde yol alanları ise tarihi ve görkemli kalesiyle Çandarlı karşılıyor. Aynı yönde gerek Aliağa, gerekse küçük ve şirin bir başka tatil cenneti olarak tanınan Şakran tatilcilerin uğrak yerleri arasında bulunuyor.

Hediyelikler
Geometrik desenler, salyangoz motifleri, lacivert ve kırmızı renklerin akim olduğu el dokuması dünyaca ünlü Yağıbedir halıları yine bu bölgeye has özellikler taşıyor. Dikili'nin ev tezgâhlarında kök boyalarla boyanmış yünlerle dokunan Yağcıbedir halılarına en çok Kocaoba, Kıroba, Mazılı, Yenice, Samanlık ve Çağlayan köylerinde, Çanakkale, Dikili Karayolu üzerinde rastlanıyor.


NASIL GİDİLİR?
İzmir ilinin kuzeyine yerleşmiş olan Dikili'ye Çanakkale'den giderken Bergama kavşağına gelmeden sağa ayrılan yoldan ulaşabilirsiniz. İzmir yönünden gelenler için Bergama geçilip Sola sahil yönüne dönülüyor. İstanbul, İzmir, Ankara gibi kentlere direk otobüs seferleri olan ilçenin Adnan Menderes Hava alanına uzaklığı 120 km.
Çevresinde sessiz, sakin koylar, köyler bulunan ilçeden zeytin ağaçlı bitki örtüsü arasında Bademli, Çandarlı gibi yerlere bisiklet gezileri düzenlenebilecek güzergâhlar bulunuyor. Dikili'den Bergama. 29 km, Ayvalık 42 km, İzmir 114 km, Manisa 124 km, Balıkesir 156 km, Çanakkale 156 km, Ankara 585 km, İstanbul 606 km.
 

 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design