.: Bu gün 18.1.2020 04:45:27   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 
 
 

ERDEK

 

       Anasayfa

 
Abant
Ağva
Alanya
Altınoluk
Antalya
Assos
Avşa Adası
Ayvalık
Bergama
Bodrum
Bördübet
Dikili
Erdek
Fethiye
Kapadokya
Kazdağları
Kıyıköy
Marmaris
Maşukiye
Safranbolu
Sülüklügöl
Uludağ
Yalancı Boğaz
 

Erdek Hakkında

Erdek Bandırma'ya 18 km uzaklıkta Kapıdağ Yarımadasının hatta Güney Marmara'nın turizm bakımından en gelişmiş bir ilçesidir. Yaz aylarında mevcut nüfusunun sayısının yaklaşık 5 katına çıkmaktadır. Erdek'te eğlence, konaklama ve tarihi bakımdan bir çok gezilecek görülecek yer bulacaksınız. Kapıdağ yarımadasındaki 18 yerleşim biriminde Erdek ilçesine bağlıdır.Erdek Halkının geçim kaynağı ise turizm, zeytincilik ve balıkçılıktan oluşmaktadır. Erdek hareketli, eğlenceli bir tatil isteyenler için gerçek bir seçenek olacaktır.
Kapidag; Marmara’nin güneyindeki en büyük yarimada. Bandirma ve Erdek bu yarimadanin iki büyük kenti ama, Kapidag bu iki kentten ibaret degil. Yarimada çevresinde atilacak bir tur sirasinda, birbirinden güzel çok sayida köyle karsilacaksiniz. Unutulmaz tatlar birakacak böyle bir gezi için, Erdek ya da Bandırma çevresindeki çok sayıda tesisten birinde konaklayabilirsiniz.
Erdek Kapıdağ yarım adasında çok güzel bir tatil beldesidir. Bandırma dan ilçeye giden yolda her taraf yeşil bir yolda ilerliyorsunuz. Yol boyunca bir çok asgari tatil kamplarına rastlayabilirsiniz. Ama sizi ileri bekleyen küçük kenti ancak ilçeye girdiğinizde anlıyorsunuz. Sahili denizle kentin birbirine karışımı gibi duruyor. Uzunca bir sahil yolu vardır. Bu sahil yolu üzerinde bir çok otel, pansiyon, kafe, bar ve restrorantlara rastlayabilirsiniz. Erdek kışın kendi nüfusuna ulaşırken yazın olağan üstü olarak artış göstermektedir. İstanbul a yakın olması nedeniyle kısa zamanlı tatil seferlerinin en gözde mekanları arasına girmektedir.
Erdek sahil şeridinin bitiminde Ocaklar tatil köyü başlar. Ocaklar tatil köyü genelde Erdek ten uzaklaşanların ikinci uğrak yeridir. Ocaklar Köyü de bir çok tatilciyi barındırır. Tatil kampları, sahile sıfır çay bahçelerinde okey tavla oynarayarak güneşin batışını izleyebilirsiniz.
Akdenizi aratmayacak güzellikteki birbirinden ilginç dantel koyları, oksijeni bol çiçek ve deniz kokulu rüzgarlı tertemiz havası, sık bitki örtüsü, yöreye has damak tadıyla Kapıdağ Yarımadası turizmcilerin ilgi odağı.
Yarımadanın incisi Erdek ve henüz doğal özelliklerini kaybetmemiş köyleri, ekonomik fiyatları ile Kapıdağ Yarımadası'nı Turizm cazibe merkezi yaparken, İstanbul'dan feribot seferleri ile 2 saatte ulaşılan Erdek yeniden eski ününe kavuşuyor. Yıl boyu açık tesisleri, ılıman iklimi, zengin bitki örtüsü, tertemiz havasıyla Kapıdağ Yarımadası yazın olduğu gibi diğer mevsimlerde hafta sonu tatili ve Pazar alışverişi için turizme yeni alternatifler sunuyor. Sahil yoluyla çevresini turlayabileceğiniz Kapıdağ Yarımadası'nda Aşağı Yapıcı, Tatlısu, Karşıyaka, Çakıl, Kestanelik, Çayağazı, Ballıpınar, Ormanlı, Turan, Doğanlar, İlhan, Narlı, Erdek gibi yerleşim alanları yer alırken, iç kısımlarda Belkız-Kyzikos harabeleri Kirazlı Manastır, Muhle kalesi gibi tarihi kalıntılar bulunuyor.

Nasıl Gidilir ?
Bandırma ve Erdek'e gitmek için, İstanbul Yenikapı'dan kalkan feribotlarla 1 saat 45 dakikada ulaşım imkanı bulunuyor. Yüksek araç kapasiteli lüks feribotların kış tarifesi için İstanbul Erdek direk seferler için şimdiden çalışmalara başlanmış. Erdek-Bandırma arası 22 km. İstanbul-Erdek, Bursa üzerinden karayoluyla 339 km, Ankara-Erdek 512 km uzaklıkta bulunuyor. Kapıdağ yarımadası'nın sahil yolu ise kullanılabilir. Toprak yol bol virajlı, inişli çıkışlı ve manzaralı. Yaz aylarında Mavi yolculuğa ve tekne turlarına çıkacaklar için kum plajlı, korunaklı koylar yer alıyor. Çevrede Manyas Kuş Cennet, Truva Antik Kenti, veya Avşa, Marmara, Paşa limanı ada turları diğer alternatifler.
 Bursa, İzmir, Balıkesir istikameti üzerinden gelenler Bandırma şehir merkezine inmeden Erdek istikametine yönelerek 18 km lik 30 dk süren bir yolculuktan sonra Erdek'e varabilirsiniz. Eğer Erdek'e gelmeden kamplar istikametine gidecekseniz Düzler köyü çıkışındaki kavşaktan gideceğiniz yolu seçebilirsiniz. Erdek Belediyesinin yaz ve kış sezonlarında düzenli olarak otobüs seferleri bulunmaktadır. Erdek otobüsleri Bandırmada otogardan hareket etmektedir. Aynı zamanda Erdek otobüslerine İstanbul'dan gelenler ise Bandırma Deniz Otobüsü iskelesinin hemen karşısındaki otobüs duraklarından binebilirler.Yaz sezonu için 30 dk lık aralarla otobüs ve minibüs seferleri düzenlenmektedir.
  
 

 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design