.: Bu gün 18.1.2020 04:47:37   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 
 
 

FETHİYE

 

       Anasayfa

 
Abant
Ağva
Alanya
Altınoluk
Antalya
Assos
Avşa Adası
Ayvalık
Bergama
Bodrum
Bördübet
Dikili
Erdek
Fethiye
Kapadokya
Kazdağları
Kıyıköy
Marmaris
Maşukiye
Safranbolu
Sülüklügöl
Uludağ
Yalancı Boğaz
 

Fethiye Hakkında

Antik çağlarda Telmesos, Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise Makri ve Meğri adları ile anılan Fethiye, adını ilk şehit Türk pilotu Fethi beyden alıyor. Dantel gibi koyları, sedir ağaçlarıyla bezeli ormanları ve turkuvaz gerdanlığı Ölüdeniz'le, Kızlar koyu, Belcekız plajı ile cazibesini koruyor...

Likya-Karya sınırında bir kıyı kenti olan Fethiye, antik çağlarda Telmesos olarak anılmış. M.Ö. 4. Yüzyılda kurulduğu bilinen kent aynı tarihte Likya federe birliğine üye olmuş. Telmesos Büyük İskender' in, Ptolemy Hanedanı'nın, Roma İmparatorluğu, Bizans, Menteşoğulları ve 1424 yılında Osmanlı İmparatorluğunun egemenliği altına girmiş. Osmanlı döneminde Makri ve Meğri adaları ile anılmış olan kent, 1934 yılında ilk şehit Türk pilotu Fethi bey anısına Fethiye adını almış. Bugünkü Fethiye'de Likya dönemi kaya mezarları, Likya-Roma dönemi lahit mezarlar ve Ortaçağ dönem izlerini taşıyan kale dikkat çekiyor. Fethiye sahilinde ayrıca, erken Roma döneminde inşa edilmiş ve M.S. 2. Yüzyılda onarım geçiren 5 bin kişi kapasiteli bir de tiyatro bulunuyor. Bizans döneminde bir dönem arena olarak da kullanıldığı tahmin edilen Telmesos antik tiyatrosu, günümüz de yapılan restorasyon çalışmalarıyla 1500 kişinin kullanımına cevap verecek hale getirilmiş. Fethiye yakınlarında bulunan ve terkedilmiş bir Yunan kenti olan Kayaköy, Likya'nın diğer önemli antik kentlerinden Tlos, Pınara, Letoon, Xantos ve Sidyma ilçe sınırları içinde görülebilecek yerler arasında yer alıyor.
Fethiye deyince...
Fethiye'de görülecek yerler arasında ilk akla gelen, Ölüdeniz. Yıllardır tanıtım afişlerinde boy gösteren doğa harikasına, son yıllarda bir de Saklıkent kanyonu eklendi. Fethiye içinden minibüs ve özel araçlarla Fethiye-Kaş karayolundan ayrılarak ulaşılan Saklıkent kanyonunda, yüksek duvarları andıran kaya aralığına nehir üstündeki asma yaya yolundan giriliyor. Diz boyu suları geçenler kanyonun derinliklerine doğru çeşitli kademeleri ve kaya basamaklarını aşarken, oldukça zevkli aynı zamanda da tabanının daraldığı bölümlerde zorlaşan bir çeşit trekking yapıyorlar. 9 Km'lik kanyon aralığının bir bölümünü yürüyenler gökyüzünün görülmez, gölcüklerin ve setlerin aşılmaz olduğu bölümlerden geri dönerken, şifalı olduğu söylenen çamurları da yüzlerine sürmeyi ihmal etmiyorlar.

Saklıkent kanyonundan ayrılanların uğrak yerlerinden biride kaplıca yöresi. Fakat yörede bulunan görkemli Tlos antik kentiyle, ulu çınarların gölgesinde ve şelalelerin serin sularının arasında yemek yiyen ziyaretçilerine keyifli anlar yaşatan Yakapark, çevre gezilerine katılan turistleri memnun ediyor. Şimdi sırada Ölüdeniz ve yamaç paraşütünün yapıldığı Babadağ var. Gün boyu ziyaretçi akınına uğrayan Ölüdeniz'deki Belcekız plajında, yılın 12 ayı denize girilebiliyor. Kumburnu sahillerinde denizin tadını çıkaranların bir bölümü, sahilden kalkan ve 5 Km uzaklıkta bulunan Kelebek Vadisi'ne düzenlenen tekne turlarına katılıyorlar Ölüdeniz yakınlarında bulunan kilise kalıntılarının görüldüğü Ayanikola adası ve Gemile koyu da en az diğer gezi yerleri kadar ilgi görüyor.

Fethiye de ise durum daha farklı. Kent içinde kalıp günübirlik tekne turlarına katılarak tatil yapanlar, sahil boyunca dizili çay bahçelerinde oturup kıyı bandında dolaşırken; kamp alanını tercih ediyorlar. Fethiye yakınlarında yer aln biri Kızlar koyu olmak üzere, iki koydan oluşan Katrancı'ya tekne turlarıyla da ulaşmak mümkün.
1700 metrede uçuş pistine ulaşanları her ihtimale karşı bir ambulans hazır bekliyor. Eğer rüzgar uçuş için uygun değilse, daha elverişli olan 1900 metreye çıkılıyor. Acente tarafından kendilerine verilen tulum ve kasklarını giyenler, önce paraşütleri yere açıp rüzgara bırakıyorlar. Şişince de koşmaya başlıyorlar ve kendilerini dik yamacın bir yerinden gökyüzünün boşluğuna bırakıyorlar. Keyiften mi, heyecandan mı, yoksa adrenalin salgısından mı bilinmez önceleri çığlıklar duyuluyor. Sonra uzaklaşıyorlar ve sırasıyla Ölüdeniz'in, Ayanikola adasının, Gemile koyunun, Kum burnunun doyumsuz manzarasını seyrederek boşlukta çok da düzgün olmayan daireler çiziyor; kah inip kah yükselerek Belcekız plajı gerisindeki iniş pistine konuyorlar. Acenteye dönenler, çekilen video görüntülerini izliyor ve bir çoğu tekrar deniyor. Yamaç paraşütünde havada kalış süresi 30 ila 45 dakika. Ancak pilotlar isterlerse, bir saat de kalabiliyorlar.


 

 Nasıl Gidilir ?

İzmir-Muğla yoluyla Fethiye'ye gelip Kemer üzerinden Eşen Çayını geçince, sağa ayrılan yolda Tlos ve Saklıkent tabelalarını takip edenler, Yakapark'a ulaşabilirler. Saklıkent yolu köprü geçişleri dar, kanyon girişlerinde ise geniş bir otopark bulunuyor.
Fethiye-Saklıkent 52 Km, Fetkiye-Ölüdeniz ise 12 Km.
Fethiye-İstanbul: 720 Km
Fethiye-Ankara: 650 Km
Fethiye-İzmir: 360 Km
Fethiye-Antalya: 125 Km
Fethiye sahilinden kalkan günübirlik teknelerle turlara katılanlar Kadrancı ile çevre koylarda ve adalarda denize girme imkanı buluyorlar. Jeep Safari'ye turlarını tercih edenleri ise Fethiye - Kaş arasında keşfe çıkıp antik kentleri geziyorlar.

 

 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design