.: Bu gün 18.1.2020 04:48:55   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 
 
 

KAZDAĞLARI

 

       Anasayfa

 
Abant
Ağva
Alanya
Altınoluk
Antalya
Assos
Avşa Adası
Ayvalık
Bergama
Bodrum
Bördübet
Dikili
Erdek
Fethiye
Kapadokya
Kazdağları
Kıyıköy
Marmaris
Maşukiye
Safranbolu
Sülüklügöl
Uludağ
Yalancı Boğaz
 

Kazdağları Hakkında

Homeros İlyada'sında Kazdağları'ndan "İda Dağı, bol pınarlı vahşi hayvanlar anası" diye bahsediyor. 250 adet olduğu tahmin edilen ayı, sayıları bilinmeyen porsuk, sincap, tilki, karaca ve yaban domuzuna ev sahipliği yapan Kazdağları'nda, bu türleri görmeseniz de izlerine rastlıyorsunuz. Ama dağların yemyeşilyorganında sivrilen anıt ağaçlarla, mitolojik dağın yabani doğasını tüm hücrelerinizde hissediyorsunuz.


Balıkesir ili Kazdağları, doğası ve mitolojik efsaneleri ile ünlü. Dünyanın ilk güzellik yarışmasının mekanı, Truva savaşlarının yapıldığı yer. Truva'nın fethi sırasında tarihe tahta at hilesi olarak geçen Truva atı, yine bu dağın ağaçları kullanılarak yapılmış. Mitolojik adı "İda" olan Kazdağlarının ağaçları, İstanbul'un alınışı öncesinde Fatih Sultan Mehmet'in emriyle Adana çevresinden getirilen ve Toroslar'ın ağaçları üzerine çalışan yörüklerin burada yaptığı ve teknelerin Haliç'e indirilmesinde kullanılan tahta kızaklar için kullanılmış.

Ezine, Bayramiç, Ayazma, Yeşilyurt, Adatepe köyleri, Mıhlıçay Başdeğirmen, Zeus Altarı, Dereçatı, Fidanlık mevkii, Sarıkız tepesi, Şahinderesi kanyonu, Tahtakuşlar Çamlıbel köyü, Manastır deresi, Sutüven şelalesi, Hasan Boğuldu mevkii, Kavurmacılar köyü, Güre ve kaplıcaları, Küçükkuyu, Altınoluk gibi çeşitli merkezleri vardır.

Yazlıkların çokça bulunduğu körfez boyunca pansiyon, otel, motel sayısı da oldukça fazla. Körfezde Güneş, Kaplan, Çavuşoğlu, Eren, Tüzün, Özsoy, Altun, Elbis, Öge, Golden Sea, Çetmihan ve Mare Monte gibi konaklama tesisleri hizmet veriyor. Edremit körfezi boyunca kamp ve karavan turizmine açık alanlar da bulabilirsiniz.


Nasıl Gidilir ?


İstanbul çıkışlı olanlar, Trakya otoyoluna 750 bin lira ödeyerek Kınalı gişelerden Tekirdağ yoluyla Malkara-Keşan üzerinden Gelibolu'ya gelecekler. Saat başı kalkan feribotlarla yolcular hariç araç için 2.5 milyon ödeyerek Lapseki'ye ya da Gelibolu Milli Parkı'ndan boğaza paralel ilerleyip Eceabat'tan Çanakkale'ye geçebilirler. Truva antik kenti sonrası Edremit körfezini tepeden görebilen biraz virajlı dar yoldan inip, Küçükkuyu'dan Altınoluk'a ulaşabilirler. Bir başka yol ise İstanbul Eskihisar-Topçular feribotu, Bursa-Balıkesir Havran çıkışıyla Edremit körfezine otobüs yoluyla ulaşmak. Küçükkuyu'dan Altınoluk, Edremit, Akçay ve Ören'e kadar uzanan Ege kıyıları, aynı zamanda çok dar ve alternatifi olmayan bir sahil yolu.

 

 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design