.: Bu gün 19.1.2020 23:24:03   .:
Giriş Sayfası Yap Favorilere Ekle Tavsiye Gonder  

 
 
 
 
 


MACARİSTAN

 

       Anasayfa

 

 

 


MACARİSTANYüzölçümü : 93.032 km²Nüfus : 10.571.000Başkent : BudapeşteÖnemli Şehirler : Budapeşte, Kanife, Mohaç, Debrecen, Szeged, Miskolc, Nyireghyhaza, Vacz, Szolnok, Bekes, Baja, Pecz, Kaposvar, VeszpremYeri : Doğusunda Romanya, Batısında Avusturya, güneyinde Yugoslavya, kuzeyinde Çekoslovakya ile sınırdır.Dil : MacarcaDin : KatoliklikPara birimi : ForintÖnemli coğrafi yerler : Tuna nehri, Doğu Alp dağları, Balaton gölü, Tisza ırmağı.PARLAMENTO BİNASI (1884 – 1902 MACARİSTAN)Macaristan’ın başkenti Budapeşte’de, Buda’nın karşısındaki Danube Nehri’nin doğu yakasındaki Pest’te yer alıyor.1867’de, Habsburg İmparatorluğu'nun bir parçası olmasından yüzyıllar sonra, eski Macar Krallığı, o yıl Avusturya ile aynı hükümdara (Budapeşte'de Macar kralı tahtına oturan İmparator Franz Josef) sahip olsa da, özgür bir eyalet olarak tanındı. Macaristan'ın yeni eyaletinin ayrı bir parlamentosu vardı ve 1880'de Budapeşte’de parlamento için yeni bir ev yapmak üzere izin alındı. Mimar Imre Steindl önderliğinde 1884'te yapıma başlandı ve 1896’da Macaristan’ın Magyar fethinin bininci yıl kutlamaları burada yapıldı. Bina 1902'de tamamlandı.

Danube kıyısında yükselen Parlamento Binası büyüklüğün görkemini gözler önüne serdiği gibi, 19. yüzyılın dünyadaki en iyi örneklerinden. Bina, özgürlüğünü yeni kazanan bir krallığın amaçlarını, geçmişindeki Hıristiyan kahramanlığının ulusal gururunu ve başkentin kozmopolitliğini yansıtıyor. Aynı zamanda, o dönemde Macaristan'da yaşanan endüstriyel gelişmenin sonucu olan zenginliğin de ispatı. Göz kamaştıran kuleleriyle yükselen binadaki iki gotik kulenin ortasında bir kubbe yer alıyor. 96 metre yüksekliğindeki kubbe, 896 yılındaki Magyar fethine bariz bir gönderme yapıyor. 268 metre uzunluğunda, 116 metre genişliğindeki binada 10 avlu, 29 merdiven ve yüzlerce oda bulunuyor.

Ana tema, Macar kimliği. Dışarıda Macar yöneticilerinin, Transilvanya prenslerinin ve geçmişteki ünlü savaşçıların heykelleri; pencerelerin üstünde kral ve prenslerin silahlarının kaplamaları yer alıyor.Binanın önünde, 18. yüzyılın başlarında Habsburglara karşı bir isyana öncülük eden Transilvanya prensi II. Perene Rakoczi'nin atlı bir heykeli dikili. Kuzey kıyıda, 1848'de Habsburglara karşı devrimi yöneten ve Macaristan'ın kral naibi olan Lajos Kossuth'un heykelinin etrafında bir grup figür yer alıyor. Binanın ortasında, kubbenin altında, 16 taraflı bir oda var. Burada da parlamentonun iki ayrı bölümü: 1945'te yapılan kuzey yakadaki üst bölüm ve bugün ulusal toplantı salonu olan alt bölüm. Ana giriş, bronz aslanlar arasından yükselen merdivenlerle çıkılan doğu cephenin ortasında.İçeride, tavan fresklerinin yanında büyük merdiven yer alıyor. İlk merdiven sahanlığının çıkışında mimar Imre Steindl'in bir büstü var. Orta holün etrafını, Macar tarihindeki önemli şahsiyetlerinin heykellerinin olduğu dolambaçlı bir koridor çevreliyor. 9. yüzyılda Macaristan'ı istila edip sonradan Transilvanya'yı fetheden Magyar atlı birliklerinin lideri Arpad, Kral Stephen olarak Macar Krallığı'nı kuran ve Hıristiyanlığa geçişi yöneten Stephen ve ünlü asker Janos Hunyadi bunlar arasında. İdari toplantılar ve etkinliklerde kullanma niyetiyle düzenlenen bu oda, binanın ruhunu özetliyor. 


 


Sponsor bağlantılar, Ev Arkadaşı Ara, Şirket Ara

SOHBET EKART FIKRA OYUN GÜZEL SÖZLER

umutdolu.net © Copyright 2020 Web Design